vitraaž

Vitraaž enne ja nüüd

Vitraaž on kunstivorm, kus kasutatakse värvilisi või maalitud klaastükke, mida hoiab koos tinaraam. Vitraažid võivad olla nii abstraktsed kui ka kujutavad ning neid leidub erinevates stiilides ja ajastutes.

Mõeldes sõnale “klaas” kujutame sageli ette aknaklaasi, tuuleklaasi, kasvuhoonet. Nendel juhtudel on klaas ise tegelikult ebaoluline ja nähtamatu. Oluline on see, mida me klaasist läbi vaadates näeme. Maastik, naabrid, tänav… Aga kui me ei soovi nähtamatut klaasi?

Valgust, mida klaasid meile eluruumidesse lasta võimaldavad, vajame kõik ühtviisi. Vaade ise seejuures ei pruugi alati olla suurepärane. Sel juhul saavad abiks olla mõnel juhul kardinad, kiled või toataimed.

Suurepäraselt täidavad selle funktsiooni ka kunstnike poolt loodud valgust läbilaskvad ja samas varjavad vitraažid, mustrilised klaasid, värvid ja kunst. Klaasikunst interjööris muudab selle atmosfääri ning valguse ja varju dünaamikat.

klaasvitraaž

Vitraažikunst: minevikust tulevikku, kirikust kodusse

Klassikaline vitraaži tehnika on väga vana, ning visuaalselt sügavale inimeste ajukäärude vahele kinnistunud. Kui ütlen kellelegi tuttavale, et teen vitraaze, olen klaasikunstnik, siis alati, ja ma mõtlen, alati, on eestlase reaktsioon sarnane.

Enamus inimesi hüüatab siis: “Aah, see, mis kirikutes on!” Ja pidur ongi peal! Väga raske on sellest kujutlusest läbi murda ja seletada, et ei, see pole alati nagu kirikus.

Et kirikuvitraažid olid ajalooliselt kindlate värvide ja temaatikaga ning selge eesmärgiga tekitada ruumi püha valgust, mis uskmatuid sügavamalt kummarduma sunniks.

Ka täna valmistatkse ja restaureeritakse kirikuvitraaze. See kunstiliik pole kadunud siiani ning oleme samuti valmistanud usuteemalisi vitraaze, seda siiski väga harva.

Klaasikunst, sealhulgas vitraažikunst on vormiliselt, tehniliselt ja temaatiliselt muutunud äärmiselt vabaks ning kolinud avalikku ruumi ja kodu seinte vahele, teenides interjööris hoopis teisi eesmärke kui varem.

Lisandunud kaasaegsed meetodid, tehnilised lahendused ja fantaasia annavad võimaluse mängida valguse ja klaasiga mistahes klaaspinnal teie interjööris – uksevitraaz, aknavitraaž, dushiklaas, vahesein või lihtsalt valgusava ruumide vahel.

Oluline on koduste klaaspindade planeerimisel läbi mõelda, millist efekti võiks teid ümbritsev keskkond omada või saavutada, kui sinna lisada loomingulisi klaaspindu. Klaasikunst võib olla ka lihtne graafiline läikivate pindade, struktuuride ja varjude valgusmäng ilma tugeva värviaktsendita.

Lähtuvalt igast majast või interjöörist ja kliendist suudame muuta arhitektuurilised lahendused luksuslikuks, kasutades ära klaasi mitmekülgseid omadusi.

Vitraažikunstnik, loominguline ja tehniliselt tugev loovhing

Klaasikunstniku põhiline materjal on klaas. Värvilise klaasi valik võib olla lihtsalt silmipimestavalt mitmekesine. Klaasinterjööris kasutame oma töös värvilisi käsitööks mõeldud klaase, millest kokku saame panna just sellise kujunduse teie aknasse või avasse nagu soovime, samas säilitades valguse.

Värvilisele klaasile lisaks kasutame liivaprits matistust, tina ja tinajoodet, klaasisulatust ehk fusingut. Nende meetodite kombineerimisel varjame vaadet just niipalju kui vaja, või vastupidi, näitame vaadet osaliselt just seal ja kus soovime.

Seda kõike muidugi lisaks ILULE! Näiteks valguse seisukohast on suured trepiaknad või kahe ruumi vahelised valgusavad vajalikud, kuid sageli piiravad kodust liikumisvabadust lohisevates toasussides ja kergelt kortsus hommikumantlis. Tahame ju avalikult olla parimad versioonid iseendast.

Saavutamaks vajalik efekt ja kunstiline lahendus, kuulame teid ära, teeme märkmeid ja seejärel sukeldume kujutlusmaailma, kaasas grafiit ja arvutihiir.

Teeme joonised, leiame värvid ja klaasid, lõikame ja lihvime kõik klaasitükid vitraažis. Ühe vitraazi valmimiseks on tükikesi vaja teinekord lõigata sadu, et pilt kokku saaks.

Nummerdame kõik need iseenda jaoks töö käigus, et pärast, kui kõik tükid on välja lõigatud, need ka uuesti puzzlena kokku suudaksime laduda.

Kui tulemus on selline nagu tahtsime, lihvime klaasid täpseks ning ühendame klaasitükid tinaprofiiliga, joodame tinaga kokku, puhastame, tõstame valguse kätte ja imetleme.

Tulemus üllatab alati positiivselt, sest klaas armastab ja vajab valgust!

Ka meie kunstnikena näeme vitraaži oma täies ilus alles siis kui see on valmis.Tükikesi ükshaaval valguse käes vaadeldes ei saa lõpuni mõista veel valmis vitraaži võlu.

Alles siis kui need on tinaraamiga ühendatud, puhastatud ja valgus läbi paistma hakkab, saame üllatuda värvide, valguse ja varjude imelisest vaatemängust.

Parim omadus vitraažide puhul on just see, mida esialgu ei näegi – päikesevalguse mõjul kõrvalseintele valguvad värvid ja valguslaigud. Selle üllatusmomendi saate boonuseks kaasa. Tasuta!

Seega oleks hea maksimaalse klaasimängu jaoks enne vitraaži tellimist läbi mõelda ka valguse liikumine ruumides.

Klaasinterjööris ootavad teid kunstnikud Anu Jaanhold ja Sandra Allemann. Leiame alati parima lahenduse vastavalt interjöörile.

Veedame teinekord tunde kliendiga, arutledes tema etteantud ruumi iseloomu ja õhustiku üle, kasutatud materjalide ja sisustuselementide tulevase vitraažiga sobivuse üle.

Kunstilisele poolele lisandub väga tugevalt ka tehniline pool, mis samuti sageli selgitust vajab. Kas teha vitraaž klassikalises tehnikas või Tiffany tehnikas?

Kas mulje peaks jääma õrn või siis vastupidi – tugev värvilaik muidu ühtlases interjööris? Kuidas kinnitada või paigaldada vitraaž sinna, kuhu see mõeldud on?

See kõik on koostöö ja otsustamise küsimus. On neid kordi, kus inimesed usaldavad meid tohutult ja lasevad meie fantaasial ja kujtlusel vabalt lennelda. Saame aga ka kliendiga koos, arvestades tema ideed, jõuda tulemuseni, mis rahuldab nii meid kui ted.

Vitraažitehnikad

Põhiliselt kasutatakse kahte vitraažide valmistamise viisi.

 1. Klassikaline vitraaž
 2. Tiffany vitraaž

Sageli kasutame oma töös Tiffany tehnikat, kus tinajooned klaasitükikeste vahele tekitatakse vasklindi iga tüki servadesse lisamisega. Hiljem võimaldab vasklint kokku joota kogu puzzlena kokkulaotud klaaspildi.

Selle tehnika eelis meie jaoks on tinajoonte varieeruvus, loomulik ja peen tinajoon, mis ei jää klaasi ilu varjama ja jätab meile võimaluse joonte laiusega mängida. Lisaks tehastest tulevale laias valikus värvilisele käsitööklaasile ja struktuurklaasile lisame sageli meie klaasiststuudios valmistatud klaasdetaile.

Sulatustehnikas saame kirkale või värvilisele klaasile anda meelepärase struktuuri, vormi ja värvidemängu. Liivapritsiga matistame klaasidele mustreid ja abstraktseid jooni, tekitamaks kerget valgusmängu ja ruumilist efekti.

Loodud klaasitükid ühendame vitražidesse. Need klaasitöötlemise tehnikad võimaldavad muidu klassikalistel vitraažidel olla muljelt kergemad ja kaasaegsemad. Klassikaline vitraaž on samuti meie tööriistakohvris olemas.

tiffany jootmine

Klassikaline vitraaž vs. Tiffany vitraaž

Põhiline vahe Tiffany tehnikaga seisneb selles, et klaaside vahele asetatakse kindla laiusega valmis tinaprofiilid. Tinaprofiilide H – tähe kuju võimaldab klaasitükid selle abil ühendada.

Klaasitükikeste ühendamisega kaasneb suurel hulgal haamriga kopsimist ja naeltega poolelioleva töö osade fikseerimist kuni kujutis koos on. Alles siis joodetakse tinaprofiil vitraaži ühendamise ja tugevdamise eesmärgil tinaga üle.

Mõlema vitraažitehnika jaoks on lisaks värvilisele klaasile ja tinale vajalik tohutu kogus kannatust, käsitööoskust, täpsust, tehnilist taipu, valmisolekut klaasi tõrksuse suhtes ja veelkord kannatust.

Meie, ehk Anu ja Sandra sees pole seda kannatusevärki just ülearu palju, kuid tahtekindlus ja jonnakus korvavad selle puudujäägi rohkem kui mitmel korral. Oi kui palju kordi on klaasid lõike murdmisel purunenud või jootmise käigus praokese enda sisse võtnud… Hmh, kannatus sealkohal ei aita, pigem brutaalne jonn.

Protsessi aegluse tõttu oleme Klaasinterjööri stuudios Laki tänaval veetnud kümneid öötunde, et mitte klienti ja iseennast alt vedada ja lubatud töö valmis jõuaks. Niisiis, vitraazi hind sõltub suurel ja väga suurel määral kulutatud töötundide hulgast.

Seetõttu pole ühe kauni vitraaži ruutmeetri hind just soodne, aga see on kunst, mis sisaldab endas palju tööd, armastust ja tahet, ning jääb kestma kauaks.

klaasvitraaži jootmine

Vitraažide planeerimine: olulised kaalutlused

Kui nüüd keegi on viitsinud niikaugele lugeda, siis toon välja mõned mõtted, mida võiksite kodu ja klaasavade planeerimisel läbi mõelda:

 • Kas ruumis on piisavalt valgust? Kas tulevane klaasvitraaz võib valgust vähendada või hoopis elavdada?
 • Kas soovite interjööri lisada vaid luksust ja sära, või soovite lisaks lahendada ka praktilisi küsimusi, nagu läbinähtavuse varjamine või heli summutamine?

Vitraazi tellima tulles võiks kaasas olla:

 • Foto/fotod tulevasest vitraaži asukohast. Kui tulevase vitraaži lähedal on teisi ornamente ja mustreid, siis ka foto nendest või interjöörist.
 • Juhul kui teil on peas mõni idee, mis tahaks läbi kunstniku silma vaatamist, võtke aga kõik mõtted või näited kaasa. Seeläbi saame ettekujutuse teie vaatenurgast. Kartma ei pea ka seda kui ühtegi teemat pähe pole tulnud peale selle, et soovite midagi ilusat. Sel juhul jääb meile avastamisrõõm ja lahenduse leidmine.
 • Kui soovite meiepoolset paigaldust, tuleme enne töö alustamist kindlasti ka täpseid mõõte võtma, kuid orienteeruv ava mõõt paari sentimeetri täpsusega võiks samuti teil olemas olla. See on vajalik selleks, et joonise tegemisel säiliks õige proportsioon hiljem tööd alustades.

Vitraažide tellimine

Juhul kui vitraažklaas pole iseseisev ruumieraldaja, millele raamid valmistame meie, siis kõige parem oleks mõelda eelnevatele punktidele enne akende, uste ja muude raamide tellimist. 

Kui aga sel parimal hetkel on mõte hiljaks jäänud, saame tööprotsessis kindlasti leida ka parima klaaside vahetuse või lisamise tehnilised üksikasjad.

Enamjaolt on akna-ja uste valmistajad nõus paigaldama teie poolt valitud ja meie poolt valmistatudkunstilised klaasid oma raamidesse. Sellisel juhul annavad raamide tootjad kindlasti ka täpsed mõõdud, mida töö valmistamisel vajame. 

Küll aga mõnikord jätavad nad teile siiski kohustuse see vitraažpakett või klaas ise meiega kokkuleppel valmis teha ning nendeni transportida. See pole midagi keerulist. 

Meie koostööpartner saab valmis vitraažid paigaldada hermeetiliselt mitmekihilistesse klaaspakettidesse, nii et säiliks ka soojapidavus ja lihtne hooldusvõimalus. Valmis komplekti saame alati toimetada raamide valmistajani. 

Lahkemad nendest võtavad ka transpordi enda kanda, teistele saame kohale viia meie või saate väiksemate vitraažide puhul seda teha ka ise.

Kõikidele meie poolt valmistatud vitaazidele pakume vajadusel välja ka tehnilise lahenduse. Kinnitamise võimalused ja vahendid – liistud, konksud, klaasustele hinged, uksenupud, need kõik saate tellida koos vitraažiga.

Loomulikult ka võtame mõõdu ja paigaldame valminud vitraažid, kui seda olete soovinud.

Vitraažide puhastamine

Kui teil juba on mõni vitraaž, siis selle puhastamine pole keeruline, kuid veidi kannatust ja mõne nüansi teadmist vajab see siiski.

 • Puhastage vitraaži pehme lapiga, mis ei jäta ebemeid klaasi pinnale. Selleks sobib hästi klaaside pesuks mõeldud mikrofiiber lapp. Klaasipinnad ei karda ka karedamat svammi.

 • Pihustge puhastusvahendid kasutatavale lapile, mitte otse vitraažile. Seda seepärast, et vedelik võib valguda tina ja klaasi vahelistesee imeväikestesse vahedesse ning siis kuivab niiskus sealt välja kaua aega. Pika kuivamise käigus võivad tekkida klaasikeste servadesse udu randid ja tina võib oksüdeeruda. Tinajoote oksüdeerumine niiskemates ruumides on tegelikult materjali loomulik omapära. Kuivades ruumides seda üldjuhul ei teki, kui te just liiga tihti liiga märja lapiga vitraaži ei puhasta. Tina oksüdatsiooniilminguid võite puhastamise käigus lapiga hõõrudes veidi eemaldada, kuid üldiselt on see tina loomulik olek ja liigselt vaeva sellega näha ei tasu. Eriti kui tegu on niiskete ruumidega. Klaasi ilu ja puhtus seevastu on ikka oluline, et värvid ja sära mõjule pääseksid.

 • Kui te ei tea, millist vahendit puhastamiseks kasutada, siis alati töötab vee ja nõudepesuvahendi lahus. Mõned klaasipuhastamiseks mõeldud vedelikud võivad sisaldada silikoone või õlisid, mis ei tee klaasipesu kergemaks. Nõudepesuvahend aga üldjuhul lisakihti klaasile ei tekita, samuti lahustab see suurepäraselt rasva ja näpujälgi. Juhul kui lapp on siiski veidi märjavõitu ja veejäljed jäävad pühkides klaasile, kuivatage need kuiva lapiga ja klaaside sära ongi taastatud.

 • Näiteks mattklaasi puhul on kare svamm ja nõudepesuvahend abivalmid ja olulised kaaslased.

 • Puhastamise käigus võiksite enda läheduses hoida teravama otsaga noa või muu töövahendi, et pääseksite puhastama ka reljeefseid õnarusi klaasi ja tina nurkades. Lapp sellise vahendi teraviku otsas aitab pääseda ka sinna kuhu muidu näpuotsaga ei pääse.

Vitraažide hooldus

Vitraažide, matistatud mustrite ja üldse musterklaaside pluss on tegelikult see, et nad vajavad väga vähe hooldust. Mustus ja tolm ei paista nendelt silma ja niiviisi võib vitraaž või vitraažiga aken puhastamata olla palju kauem kui tavaline läbipaistev klaas.

Ka minu – klaasikunstniku kodus ei ole vitraažiga aknad kevadel esimese aknapesu põhjuseks, pigem ikka läbipaistva klaasiga aknad. Kui te nüüd kõike eelnevat läbi ei viitsinud lugeda ja siiski miskipärast käesolevale tekstilõigule olete sattunud, siis kokkuvõtteks võin öelda, et ega see lugemine oluline nii väga oluline polnudki.

Mõnedele lihtsalt meeldib kirjutada, teistele lugeda ja kolmandatele – rääkida! Kui teid tabab ootamatult mõte, et teie olemasolev vaade aknast või uksest teid tegelikult ei rahulda, siis ärge kartke meie juurde pöörduda. Kõik eeloleva võime vabalt ka suuliselt ette võtta.

Ja kui üleüldse kahtlete, kas vitraaži ikka julgete soovida, siis igaljuhul – julgege ikka!

Vaata lisaks ka meie pakkumisi e-poest: Pood

Recommended Posts