klaas mustriga
Kilega matistatud klaas kliendi kodus

Matistatud klaas ja selle võimalused

Matistatud klaas võimaldab nähtavust varjata, kuid ei takista valguse liikumist. Matistatud klaas on valkja pinnaga. Matistamiseks kasutatakse peamiselt kahte meetodit – keemiline töötlemine ning liivapritsi tehnika. Mõlemal juhu saavutatakse matt klaas, kuid klaasi pind jääb katsumisel veidi erinev. Ja kui tõesti võiks tekkida küsimus, kas see maha ka tuleb, siis vastus on: ei, ei tule! Tõsi – on veel kolmas lahendus klaasi matistamiseks ning see on klaasi kiletamine matt kilega ja kile teadagi, pole igavene.

Satiinmatt klaas

Satiinmatt klaas on keemilise töötlemise tulemusel saadud klaas. Satiinmatt nagu nimigi ütleb on pinna poolest matt ja katsumisel siidine. Satiinmatti klaasi on hea kasutada kui soovitakse üleni matti pinda. Satiinmatti klaasi saab töödelda täpselt samadel viisidel, mis tavalistki klaasi: karastada, lõigata ja puurida. Satiinmatti klaasi on saadaval ka erinevate toonidega näiteks hall või pronks. Satiinmatt klaas on tööstuslikult toodetud lehtklaas ning lihtsast kätte saadav.

Liivapritsmatistus

Liivapritsi puhul matistatakse klaasipind suruõhu ja liiva abil. Klaasi pinnale paisatakse suurel kiirusel liivaosakesed, mis klaasi pinda nö kahjustavad ning tekibki matt klaas. Liivapritsitud matt klaas on katsumisel pisut karedam kui satiinmatt klaas. Klaasinterjööril on päris oma liivapritsiruum, mis tähendab, et matistame klaasi ise ja pakume teenusena ka ettevõtetele ja eraisikutele. Klaasi matistamisel ei ole eriti oluline, millist sorti klaase matistada. Liivapritsi saab kasutada tahvelklaasil, peeglil, vitraažiklaasidel või struktuursetel klaaside. On siiski üksikud erandid kui klaasi pinnale on kantud mõni spetsiifiline kiht, nt selektiivklaas.

 

musterklaas õues
Matistatud mustriga klaas tuulekaitseks

Mustermatistatud klaas

Liivapritsiga saab kanda klaasile ka mustreid. Seda tehakse kilest šablooni abil, mis klaasile kleebitakse ja pärast liivaga pritsimist eemaldatakse. Nii jäävad katmata pinnad matid ja kaetud pinnad läbipaistvad. Mustermatistust saab kasutada juhul kui soovitakse osaliselt midagi varjata või nähtavust pisut vähendada. Mustermatistust kasutame näiteks vitraažides, et luua põnevaid ja vaheldusrikkaid pindu ning tuua tugevate tinajoonte vahele kergust. Klaasi pinda saab ka osaliselt liivapritsmatistuse teel hajutada, näiteks luua hajusa ülemineku matilt klaasilt kirkale.

Liivapritsmatistuse võimalused

Klaasinterjööris kasutame klaaside matistamiseks just liivapritsmatistust. Tehnika võimaldab luua väga loomingulisi mustreid ja dekoratiivseid lahendusi. Liivapritsiga on võimalik teha ka näiteks kahepoolset matistust, mis annab ruumilist efekti. Paksu klaasi kasutamisel saab liivapritsiga klaasi sisse söövitada erinevaid struktuure. See on aga juba väga aeganõudev töö ning kasutusel pigem väikeste kunstivormide tegemisel. Liivapritsi saab kasutada peeglitel, näiteks kui soovitakse valgustusega peeglit. Liivapritsi abil eemaldatakse peegli kiht, mille tulemusel muutub peegel tavaliseks matistatud klaasiks, mis valgust läbi laseb. Liivapritsiga matistatud pindu on võimalik vähesel määral ka toonida, selleks on ette nähtud toonimisvahad. Toonide valik on aga üsna väike ning vahasid kasutatakse harva. Kindlasti on see aga midagi, mida võib meie käest küsida ning saame koos mõelda, kas see oleks lahendus sinu jaoks. Liivapritsiga saab klaasile kanda ka tekste. Nii on võimalik teha näiteks silte majadele, auhindu, kellasid, pühendusi kingitustele jne. Fantaasial pole piire ning meie kasutame oma stuudios liivapritsi nii väikeste kui suurte tööde puhul. Klaasinterjöör pakub ka klaasi matistamise teenust nii, et küsi julgesti, helista või kirjuta meile!  Inspiratsiooni ammutamiseks leiad mustermatistusega tööde galerii SIIT!

auhind tekst ja matistus
Liivapritsiga kujundatud auhind

Kilega matistatud klaas

Klaasi saab matistada ka kilega. Selleks kantakse liimikihiga matt kile klaasile. Eesmärk on ikka sama – vaadet varjata. Saadaval on nii lühema elueaga kui ka päris pikalt kestvaid kilesid. Kilematistus on hea kasutada juhul kui soovitakse ajutist lahendust, sest kilet saab alati klaasilt eemaldada. Vahel on aga lood hoopis nii, et ostate uue kodu aga naabri aknad on mõne meetri kaugusel, siis on võimalik juba olemasolevale aknale või uksele kohapeal sobiv kile kleepida. Ka kile puhul on võimalik klaasile tekitada matte mustreid. Selleks saab lasta kilest plotteri abil lõigata soovitud kujunduse. Nii ei jää kiletatud aken lihtsalt kinnine matt auk vaid täidab nii varjavat kui dekoratiivset ülesannet. Kiletamine asendab edukalt kardinaid kohtades, kus toimub pidev liikumine ning kardin oleks tülikas näiteks rõduuks. Kiletamisele võiks mõelda ka siis kui uusarendusmajadel on klaasist rõdud ja soovitakse rõdul olevat kraami varjata. Sageli leiutab iga korteriomanik ise mõne vahva lahenduse nt bambusvaibad, kuid korrektsema tulemuse annaks kindlasti rõduklaaside kiletamine.

mattmustriga rõduuks
Matt muster rõduuksel

Kokkuvõttena võib öelda, et kui soov on kasutada üleni matti klaasi nt vaheseinte või dušiklaaside puhul, on selleks parim siidmatt klaas. Kui sinu sooviks on aga põnevad mustrilised pinnad, mis varjaks aga oleks ka dekoratiivsed, on parim viis selle saavutamiseks liivapritsi tehnika. Kohtades, kus aga aknad ja uksed on juba ees, aga soov oleks varjata, saab avad kohapeal kilega matistada. Kindlasti leiame koos sinu jaoks parima lahenduse. Sinu mõte ei pea olema lõpuni valmis, vaid sobiva kunstilise või tehnilise lahenduse osas oskavad meie kunstnikud alati nõu anda. Võta meiega ühendust: info@vitraaz.ee.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga